Mit adhat a zenének az AI?

Ma már olyan generatív mesterséges intelligencia áll rendelkezésünkre, amely képes szöveget, állóképeket és mozgóképeket, valamint hangokat előállítani csupán egy szöveges utasítás alapján, függetlenül attól, hogy az utasítás egy képzett profi zenésztől vagy egy második osztályos gyerektől származik.
Mit adhat a zenének az AI?

Amióta a neandervölgyiek körülbelül 60 000 évvel ezelőtt elkezdtek csontból furulyát készíteni, a technológia alakította azt, hogy hogyan és miért adunk ki hangokat egymásnak.

A ma már magától értetődőnek tekintett zenei élmény nagy része még 200 évvel ezelőtt is elképzelhetetlen lett volna: analóg felvételek, elektromos erősítés, digitális terjesztés és hordozható, streaming lejátszás. Ma már olyan generatív mesterséges intelligencia áll rendelkezésünkre, amely képes szöveget, állóképeket és mozgóképeket, valamint hangokat előállítani csupán egy szöveges utasítás alapján, függetlenül attól, hogy az utasítás egy képzett profi zenésztől vagy egy második osztályos gyerektől származik.

Az új mesterséges intelligencia-generátorok a különböző létező technológiákat kombinálják egy szöveges felület mögött, és azt ígérik, hogy az alkalmi zeneszerzőket is megajándékozzák a zenei alkotás képességével, a tapasztalt zenészek számára pedig egyszerűsítik a folyamatot. Akár átalakító erejűek, akár múló újdonságok ezek az alkalmazások, elkerülhetetlenül feszültséget teremtenek: A mesterséges intelligencia által generált zene kibővítheti az emberi kreativitás lehetőségeit, de közben megfojthatja az ezt lehetővé tevő zenészek megélhetését.

Az első Flintstones-szerű jam session-ök óta egészen a közelmúltig nem volt jó módja annak, hogy pénzt keressünk a zenével: A zene sokkal korábban jelenik meg az emberiség történelmében, mint a pénz, nem is beszélve a zeneiparról. Mindenféle más okot találtunk arra, hogy mégis zenét csináljunk. A zenélés, a zenehallgatás, a zenére való táncolás és a zenéről való beszélgetés alapvető emberi élmény, az egymással való kapcsolatteremtés alapvető eszköze.

Tekintettel erre a fékezhetetlen emberi késztetésre, a mesterséges intelligencia nem fogja elpusztítani a zenét - de radikálisan megváltoztathatja azt, hogy ki készíti, mit hallunk, és hogy egyáltalán miért készítünk zenét.

Ma világszerte emberek milliói élnek a zenétől függően, hogy eltartsák magukat és családjukat, és a zenét előállító gépek az ő megélhetésüket fenyegetik. A mesterséges intelligencia által generált reklámdalok kilátása jóindulatúnak tűnhet, de ez a fülbemászó féreg egyúttal fizetést is jelent annak, aki létrehozta, olyan jövedelmet, amely lehetővé teszi számára, hogy kifizesse a lakbért és egyúttal fejlessze a tehetségét. Lehet, hogy a következő Michael Jackson épp most, amikor ezt olvassa, jogdíjmentes stockzenén dolgozik. Az automatizált helyettesítésük talán mozgat néhány gumiabroncsot vagy levesesdobozt, de nem valószínű, hogy időtálló lemezt készít vagy turnét ad el - és azok az emberek, akiknek ilyen munkájuk lehetett volna, egyre kevésbé valószínű, hogy elérik ezeket a magasságokat.

A mai zenei ökoszisztémánk - amelynek a zeneipar csak egy része - kaotikus, összetett és nem hatékony, de ez még inkább ok arra, hogy óvatosan bánjunk a tisztogatással: nem növeszthetünk újra egy évezredek óta növő erdőt.

Ahogy az alkotás, az együttműködés és a fogyasztás eszközei fejlődnek, új zenei rések jelennek meg, amelyeket be kell tölteni, és az a faj, amelyik nem tud alkalmazkodni, ki van téve a kihalás veszélyének. A listavezető popdaloktól kezdve a házi készítésű ismeretlenségeken át a biztosítótársaságod várakozási zenéjéig sok minden, ami ma ismerős a zenében, már most radikális változáson megy keresztül.

Kapcsolódó cikkek

Óriási veszélyeket rejt magában a hangklónozás

Óriási veszélyeket rejt magában a hangklónozás

Bárki hangját korlátozás nélkül lemásolhatják.

Szupersebességgel érkezik a WiFi 7

Szupersebességgel érkezik a WiFi 7

És még az eszközeinket sem kell lecserélni hozzá.

Mit adhat a zenének az AI?

Mit adhat a zenének az AI?

Mérlegeltük a szempontokat.