Óriási veszélyeket rejt magában a hangklónozás

A mesterséges intelligencia (AI)gyors fejlődése előnyökkel és kockázatokkal egyaránt járt. Az egyik aggasztó tendencia a hangklónozással való visszaélés. A csalók pillanatok alatt klónozhatnak egy hangot, és elhitethetik az emberekkel, hogy egy barátjuknak vagy családtagjuknak sürgősen pénzre van szüksége.
Óriási veszélyeket rejt magában a hangklónozás

Hírügynökségek, köztük a CNN, arra figyelmeztetnek, hogy az ilyen típusú csalások emberek millióit érinthetik. Mivel a technológia megkönnyíti a bűnözők számára, hogy behatoljanak a személyes terünkbe, az óvatosság a használatával kapcsolatban fontosabb, mint valaha.

Mi az a hangklónozás?

A mesterséges intelligencia térhódítása lehetőséget teremtett a kép-, szöveg- és hanggenerálás, valamint a gépi tanulás terén. Miközben a mesterséges intelligencia számos előnnyel jár, a csalók számára is új módszereket kínál az egyének pénzért történő kizsákmányolására.

Talán hallott már a „deepfakes”-ről, ahol a mesterséges intelligenciát hamis képek, videók és akár hangok létrehozására használják, gyakran hírességek vagy politikusok bevonásával.

A hangklónozás, a deepfake technológia egy fajtája, egy személy hangjának digitális másolatát hozza létre úgy, hogy rövid hangmintákból rögzíti a beszédmintákat, az akcentust és a légzést.

A beszédminta rögzítése után a mesterséges intelligencia hanggenerátor képes a szöveges bemenetet a célszemély hangjára hasonlító, rendkívül valósághű beszéddé alakítani. A technológia fejlődésével a hangklónozás mindössze három másodperces hangmintával is megvalósítható.

Míg egy egyszerű mondat, mint például a „Halló, van ott valaki?” is vezethet hangklónozási csaláshoz, egy hosszabb beszélgetés segít a csalóknak több hangi részletet rögzíteni. Ezért a legjobb, ha rövidre fogja a hívásokat, amíg nem bizonyosodik meg a hívó személyazonosságáról.

A hangklónozásnak értékes alkalmazásai vannak a szórakoztatóiparban és az egészségügyben - lehetővé teszi a művészek távoli hangmunkáját (akár posztumusz is), és segítséget nyújt a beszédhibás embereknek. Ez azonban komoly adatvédelmi és biztonsági aggályokat vet fel, ami aláhúzza a biztosítékok szükségességét.

Hogyan használják ki a bűnözők

A kiberbűnözők arra használják ki a hangklónozási technológiát, hogy hírességeknek, hatóságoknak vagy hétköznapi embereknek adják ki magukat csalás céljából.

Sürgősséget teremtenek, elnyerik az áldozat bizalmát, és pénzt kérnek ajándékkártyákon, átutalásokon vagy kriptopénzeken keresztül.

A folyamat hangminták gyűjtésével kezdődik olyan forrásokból, mint a YouTube és a TikTok. Ezután a technológia elemzi a hanganyagot, hogy új felvételeket generáljon.

Miután a hangot klónozták, azt megtévesztő kommunikációban lehet használni, gyakran a hívószám hamisításával együtt, hogy megbízhatónak tűnjön. Számos hangklónozási csalási eset került a címlapokra.

Bűnözők például az Egyesült Arab Emírségekben klónozták egy cég igazgatójának hangját, hogy megszervezzenek egy 51 millió dolláros rablást.

Egy mumbai üzletemberegy hangklónozási csalás áldozatává vált, amelynek során a dubai indiai nagykövetségről hamis hívást kezdeményeztek. Ausztráliában a közelmúltban csalók Steven Miles queenslandi miniszterelnökhangjának klónozásával próbálták rávenni az embereket, hogy Bitcoinba fektessenek.

A tizenévesek és a gyermekek is célpontok. Egy egyesült államokbeli emberrablási csalássorán egy tinédzser hangját klónozták, és a szüleit manipulálták, hogy teljesítsék a követeléseket.

Kapcsolódó cikkek

Óriási veszélyeket rejt magában a hangklónozás

Óriási veszélyeket rejt magában a hangklónozás

Bárki hangját korlátozás nélkül lemásolhatják.

Egyre nagyobb teret hódít a precíziós mezőgazdaság

Egyre nagyobb teret hódít a precíziós mezőgazdaság

Az új technológia megreformálja az agrár kultúrát, de mit is takar pontosan?

Tarolnak az önjavító anyagok az építőiparban

Tarolnak az önjavító anyagok az építőiparban

Új korszakot nyitnak az iparág számára.